Redagowanie tekstów EtR

Projekt Puzzle wykorzystuje metodę "easy to read" w celu ułatwienia transformacji tekstów w formy, będące łatwymi w zrozymieniu przez osoby z trudnościami w czytaniu.

W celu wsparcia trenerów, w ramach projektu wykonane zostały Materiały Edukacyjne. Materiały te skupiają się na tym, jak implementować metodę Easy-to-read podczas pisania tekstów, które osoby z niepełnosprawnością intelektualną będą w stanie przeczytać i zrozumieć. Materiały treningowe składają się z Tutorialu opisującego w szczegółach etapy produkcji tekstów easy-to-read text oraz Checklisty, Suplement, który opisuje ewolucję tekstu z formy Łatwej w Czytaniu do Łatwej w Zrozumieniu oraz przewodnik dla trenerów opisujący jak prowadzić warsztaty tematyczne.

TUTORIAL

CHECKLISta

Materiał edukacyjny został wykorzystany podczas pierwszej krótkiej sesji treningowej projektu Puzzle, która miała miejsce w lutym 2016 roku. Międzynarodowy zespół 12 profesjonalistów (4 z każdego z krajów Grecji, Litwy i Polski) pracujących w organizacjach zajmujących się edukacją osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi został przeszkolony przez specjalistów z MTM y techniki "easy to read" redagowania tekstów. Bazując na informacjach zwrotnych od profesjonalistów, materiały edukacyjne zostały następnie przeprojektowane w celu zaspokojenia potrzeb odbiorców.

Po drugim krótkim szkoleniu (w Listopadyie 2016 roku) oczekuje się, że 12 profesjonalistów nie będzie jedynie zdolnych do tworzenia tekstów w formie ładnej w czytaniu, a także będą zdolni do przekazania tych umiejętności innym osobom pracującym z osobami z niepełnosprawnością intelektualną.

Informacja napisana w formie easy-to-read i dopełniona przez materiały multimedialne sprawia, że staje się ona łatwiejsza w odbiorze.

Drukuj E-mail

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech